NAGRODA BURMISTRZA - 18 LUTY 2005
.

Przemówienie Burmistrza Andrzeja Rogozinskiego
 
 
Szanowny Panie Pośle, Panie Marszałku, Panie Wojewodo, Szanowni Państwo!
Bardzo się cieszę, że już po raz drugi przyjęli Państwo moje zaproszenie i zechcieli przybyć na dzisiejszą uroczystość. Kiedy rok temu postanowiłem po raz pierwszy przyznać "Nagrody za promowanie i wkład w rozwój  Miasta i Gminy Wolsztyn", chciałem byście Państwo wiedzieli, że Wasza praca, Wasze działania w różnych dziedzinach, dostrzegane są nie tylko przez komisje konkursowe czy instytucje certyfikujące, ale że są one również powodem do wielkiej satysfakcji dla naszego lokalnego samorządu. O tym, co niektórzy z dziś tu obecnych zdziałali w roku minionym, opowiedzą za chwilę moi młodzi współpracownicy. 

Pozwólcie Państwo, że ja z kolei zdam krótką relację z tego, co udało się zrealizować w roku 2004 samorządowi gminnemu, który mam zaszczyt reprezentować. 

Jednym z mierników działalności gminy są dokonania inwestycyjne. Myślę, że rok 2004 pod tym względem w naszej gminie był dobrym okresem, co przejawiło się szeregiem inwestycji infrastrukturalnych. 

Miniony rok, podobnie jak w latach ubiegłych, w wielu dziedzinach stanowił kontynuację  zadań ujętych w programach inwestycyjnych przyjętych uchwałami Rady Miejskiej.
Trwa budowa kanalizacji sanitarnej w największych  wsiach gminy: Obrze, Kębłowie i Świętnie, w którym równolegle budowana jest również sieć wodociagowa. Dodam w tym miejscu, że finansowanie tych inwestycji odbywa się wyłącznie ze źródeł pozabudżetowych i mam tu na myśli unijne środki przedakcesyjne, czyli  dotacje z programu Sapard i  akcesyjne, czyli dotacje z programu Zporr. Chciałbym więc serdecznie podziękować za życzliwość i dobrą współpracę w tym zakresie obecnym tu przedstawicielom władz wojewódzkich - panu Marszałkowi Stefanowi Mikołajczakowi, panu Wojewodzie - Jerzemu Błoszykowi  i  panu dyrektorowi - Wojciechowi Jankowiakowi, którzy po raz kolejny potwierdzili swoją życzliwość i sympatię dla naszego miasta. Pozostałe koszty pokrywamy z częściowo umarzalnych, preferencyjnych pożyczek z narodowego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. 
W związku z efektywnością w pozyskiwaniu środków pomocowych, w roku 2004 stosunkowo dużo środków mogliśmy przeznaczyć na budowę dróg w mieście i na terenach wiejskich o znaczeniu zarówno gospodarczym, jak i  lokalnym. Wśród nich wymienię choćby drogę dojazdową do zakładów pracy na Berzynie, i etap drogi Karpicko-Nowe Tłoki, ulice  w rejonie osiedli Bohaterów Bielnika i  Helena w wolsztynie czy też drogi wiejskie w Niałku Wielkim, Kębłowie i Wroniawach. Cieszę się, że mogliśmy też stylowo zmodernizować uliczkę tylną. Teraz kolejny ruch należy do właścicieli posesji przy tej uliczce, by nabrała ona właściwego klimatu.  Wybudowaliśmy kolejną, bardzo potrzebną ścieżkę rowerową do Starego Widzimia. Wśród inwestycji oświatowych chciałbym wymienić chociażby adaptację sali wiejskiej na funkcjonalną i długo oczekiwaną przez uczniów salę gimnastyczną w Starym Widzimiu. 

Równolegle czyniliśmy przygotowania projektowe umożliwiające ubieganie się w roku bieżącym i latach następnych o środki pomocowe zarówno  z unii europejskiej jak i funduszy krajowych. Kontynuowaliśmy jednocześnie podjęte w 2003 roku działania zmierzające do jednego z podstawowych celów, jakim jest rozwój gospodarczy gminy i walka z bezrobociem, by stworzyć szansę dla licznej rzeczy młodych wolsztynian, którzy kończąc studia musieli szukać pracy gdzie indziej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów wprowadziliśmy zwolnienia podatkowe, z których już skorzystały nasze zakłady. Różne działania promocyjne - jak np. Oferta inwestycyjna gminy czy obecność na targach, spowodowały liczne spotkania z potencjalnymi inwestorami. Efektem tych zabiegów jest m.in. Wybudowana przez firmę "Firestone" fabryka na terenie Berzyny, czy zakup w tym rejonie kilku hektarów ziemi przez kolejnego inwestora tym razem z branży spożywczej. 

Również miejscowe firmy wzmogły swą działalność inwestycyjną. Rozbudowują się firmy "Gorgiel"  i "Nawrot", wiemy, że przygotowują się do rozbudowy "Arex" i zakład ogumienia panów Kowalskich. Z myślą o kolejnych potencjalnych inwestorach gmina zakupiła i planuje uzbroić 12,0 ha gruntów przy drodze krajowej do Zielonej Góry.

To tylko najważniejsze działania naszego samorządu w roku ubiegłym. W tym momencie chciałbym podkreślić bardzo mocno, że na wizerunek naszej gminy i jej pozycję w różnych ocenach i rankingach, bardzo duży wpływ miały dokonania i sukcesy wielu firm, instytucji i osób działających na naszym terenie. W czasach, gdy w wielu rejonach kraju następuje stagnacja gospodarki , rośnie bezrobocie, zamykane są kolejne zakłady pracy, przedstawiciele naszej gminy uzyskują nagrody, zdobywają tytuły najlepszych w kraju, prowadzą różne formy działalności, służące ogółowi społeczeństwa.

Takie działania przyczyniają się do promocji naszej gminy i stanowią wkład w jej rozwój. Za to wszystkim, którzy w ten sposób tworzą dobry wizerunek naszego miasta i gminy składam serdeczne podziękowanie i wyrazy najwyższego uznania.

W tym roku nagrody za promowanie i wkład w rozwój miasta i gminy Wolsztyn otrzyma, podobnie jak w roku ubiegłym, dziesięciu laureatów. Wśród nich są przedstawiciele różnych dziedzin życia społeczeństwa wolsztyńskiego i muszę przyznać, że wybór nagrodzonej "dziesiątki", zważywszy na znakomite osiągnięcia wielu wolsztyńskich firm i instytucji, był bardzo trudny.

Wszystkim tegorocznym laureatom składam serdeczne gratulacje i przekazuję życzenia dalszych sukcesów w następnych latach.


 

Laureaci

Zaproszeni goście

Anna Domagalska
.

Justyna i Grzegorz Gwóźdź

Hama-Bis

Zespół Kębłowo
.

Józef Mączkowski

Orkiestra

Blach-Dek
.

Policja

Artur Skorupiński

Kędzia
.

Laureaci z Marszałkiem, Wojewodą i Burmistrzem
.

Gratulacja dla Marszałka
"Najbardziej Wpływowy Wielkopolanin
roku 2004"

Hotel Pałac Wolsztyn

Zespół Pieśni i Tańca "Kębłowo" 
.
UM WOLSZTYN 2005