UCHWAŁA NR XXIV / 175 /2004
RADY MIEJSKIEJ W WOLSZTYNIE
Z DNIA 2 GRUDNIA 2004 ROKU




W sprawie: Ustanowienia roku 2005  w gminie Wolsztyn  Rokiem Doktora Roberta Kocha

Na podstawie art.18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym / tekst jednolity z 2001 roku Dz. U. Nr 142 poz.1591 z późniejszymi zmianami /

uchwala się, co następuje:

§ 1.

Z okazji  100-lecia przyznania Doktorowi Robertowi Kochowi Nagrody Nobla,  Rada Miejska w Wolsztynie ustanawia rok 2005 w gminie Wolsztyn  "Rokiem Doktora Roberta Kocha". 

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Wolsztyna.
 
 

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
 

UZASADNIENIE

Robert Koch twórca nowoczesnej bakteriologii urodził się 11 grudnia 1843 roku w Clausthal, w górach Harcu w Niemczech. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę podstawową, gimnazjum oraz zdał maturę .W 1862 roku podjął studia na uniwersytecie w Getyndze na wydziale medycznym. W 1866 roku zdał egzamin doktorski i złożył przysięgę Hipokratesa. W latach 1866-1869 pracował w szpitalu hamburskim, a potem jako asystent w zakładzie dla umysłowo niedorozwiniętych pod Hanowerem.

W lipcu 1869 roku przybył do Rakoniewic w Wielkopolsce, gdzie prowadził praktykę lekarską. W sierpniu 1872 roku otrzymał nominację na lekarza powiatowego w Wolsztynie. Zamieszkał na ulicy Biała Góra 12 / dzisiejsza ulica Roberta Kocha/.  Pobyt w Wolsztynie zapoczątkował nową i zarazem decydującą epokę w jego życiu. 

W Wolsztynie Koch rozpoczął badania, które położyły fundament pod rozwój nowoczesnej bakteriologii. W 1873 roku w swoim małym laboratorium prowadził gruntowne badania nad wąglikiem i zakażeniami przyrannymi. Owocem tych badań było ogłoszenie w 1876 roku etiologii zachorowań na wąglik i zakażeń przyrannych.

W 1880 roku Robert Koch opuścił Wolsztyn, gdyż otrzymał nominację na radcę rządowego w Berlinie. Tam rozpoczął prace nad gruźlicą. 24 marca 1882 roku wygłosił swój historyczny wykład "O gruźlicy", w którym stwierdził że odkrył bakterie wywołujące tą chorobę. 

Za swoje zasługi otrzymał tytuł profesora zwyczajnego i powierzono mu kierownictwo specjalnie utworzonego Instytutu Chorób Zakaźnych w Berlinie. W 1904 roku Koch został członkiem Pruskiej Akademii Nauk. 

11 grudnia 1905 roku w dniu swoich 62 urodzin odebrał przyznaną mu za jego badania nad gruźlicą nagrodę Nobla.

Robert Koch zmarł 27 maja 1910 roku w Baden - Baden.

Fakt zamieszkiwania przez Roberta Kocha w Wolsztynie przez okres 8 lat oraz prowadzenia w naszym mieście badań, które zaowocowały późniejszymi odkryciami, ma duże znaczenie w historii i teraźniejszości Wolsztyna. Między innymi dzięki utożsamianiu Wolsztyna z osobą Roberta Kocha udało się pozyskać znaczące środki z Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej na remont oficyny, a także dofinansowanie I etapu rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków. Robert Koch obok, parowozowni, jest jednym z głównych atutów promocji naszej gminy, przyciągającym turystów niemal z całego świata.

Dla uczczenia zasług Doktora Roberta Kocha proponuję uczcić 100-lecie przyznania Robertowi Kochowi nagrody Nobla poprzez ustanowienie 2005 roku w Gminie Wolsztyn "ROKIEM DOKTORA KOCHA"

.
UM WOLSZTYN 2005