M O N I T O R I N G

INFORMACJE DOTYCZĄCE WYKONANIA MONITORINGU WIZYJNEGO MIASTA WOLSZTYNA I UL. WCZASOWEJ W KARPICKU
 

Pomysł budowy sieci monitoringu wizyjnego Wolsztyna zrodził się w 2004 r. Miał on być odpowiedzią na zwiększająca się ilość aktów wandalizmu i drobnej przestępczości w mieście. W tym samym roku zlecono opracowanie projektu wykonania monitoringu firmie TELE-COM z Poznania. Po wielu konsultacjach z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, a także z Telekomunikacją Polską S.A. w lipcu 2005 r. zostało wszczęte postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. 

W wyniku przeprowadzonego postępowania na wykonawcę robót wybrano Przedsiębiorstwo Projektowo - Wykonawcze "ATI-TELBUD" Sp. z o.o. z Poznania.

Zakres robót do wykonania, w ramach podpisanej z wykonawcą umowy, obejmował m.in.:

  • Montaż urządzeń w centrum monitoringu,
  • Instalację 6  punktów kamerowych,
  • Montaż punktu retransmisji sygnału,
  • Montaż stanowiska monitoringu w biurze Straży Miejskiej.
Etap I monitoringu wizyjnego miasta Wolsztyna obejmował  montaż 5 punktów kamerowych w centrum miasta oraz 1 punktu kamerowego w Karpicku. We wszystkich tych punktach zostały zainstalowane nowoczesne kamery obrotowe pozwalające na obserwację zarówno w dzień jak i w nocy. Także centrum monitoringu zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt, który pozwoli obsłużyć docelowo 24 kamery. 
System monitoringu nadzorowany jest przez Komendę Powiatową Policji oraz Straż Miejską w Wolsztynie, co umożliwia profesjonalną ocenę potencjalnych zagrożeń oraz szybka reakcję patroli. Już w pierwszym miesiącu funkcjonowania systemu odnotowano zmniejszenie liczby aktów wandalizmu i niszczenia mienia, rozbojów, kradzieży oraz wykroczeń popełnianych przez kierowców pojazdów mechanicznych co spowodowało poprawę bezpieczeństwa w centrum miasta. 

Dalsze funkcjonowanie systemu z pewnością będzie pozytywnie wpływało na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a także dalszy spadek przestępczości w rejonie bezpośrednio objętym monitoringiem 

Całkowity koszt zadania wyniósł 352.000 zł. 
.

.
.
.
.
.
.
Szanowni Państwo!

Pierwsze rozmowy na temat budowy monitoringu w Wolsztynie, odbyły się na początku kilka lat temu, kiedy tego typu nowoczesne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo zaczęły instalować większe miasta. Już wówczas wspólnie z Policją zastanawialiśmy się w jaki sposób skutecznie przeciwdziałać aktom wandalizmu, rozbojom, drobnym kradzieżom. 

Zależało nam i zależy nadal aby Wolsztyn jako ośrodek turystyczny do którego przyjeżdża co roku kilkadziesiąt tysięcy turystów był kojarzony z miastem w którym dobrze się odpoczywa ale również z miastem bezpiecznym.

Oferowane wówczas technologie nie dawały jeszcze takiej możliwości jak dziś oddawany system. Ponadto, wchodzące na rynek nowe technologie w tym zakresie były relatywnie znacznie bardziej droższe od obecnych cen. To spowodowało, iż temat wrócił ponownie dopiero w roku 2004 i tu już w ścisłej współpracy z Komendą Powiatową Policji została stworzona wstępna koncepcja monitoringu miasta. 

Założyliśmy wówczas iż system budowany będzie etapowo, z tym że pierwszy jego etap obejmie tzw. Stare miasto oraz fragment Karpicku, gdzie z uwagi na funkcjonująca dużą dyskotekę dochodziło do licznych zakłóceń porządku i wykroczeń. Przyjęliśmy również założenie, że zastosowana technologia będzie umożliwiała nie tylko rozwój zakresu jego stosowania ale przede wszystkim pozwoli na jego dalszą modernizację polegają na ewentualnym wprowadzeniu dodatkowych funkcji takich jak pomiar prędkości pojazdów, identyfikacja numerów rejestracyjnych itp. 

W dniu dzisiejszym oddajemy do użytkowania Centrum które zgodnie z zawartymi wcześniej uzgodnieniami znajdować się będzie w Komendzie Powiatowej Policji i właśnie Policja będzie użytkownikiem i administratorem całego systemu. Centrum to pozwala na rozbudowę systemu do docelowego zakładającego instalację około 20 punktów monitorujących. Dzisiaj również przekazujemy do eksploatacji 6 punktów kamerowych w centrum miasta oraz jednego punktu we wspomnianym wcześniej Karpicku. We wszystkich punktach zostały zainstalowane nowoczesne kamery obrotowe pozwalające na obserwacje zarówno w dzień jak i w nocy. 

Jedno ze stanowisk monitoringu jest również udostępnione Straży Miejskiej która już w okresie próbnej eksploatacji systemu mogła przekonać się o jego przydatności przy realizowaniu zadań. Zakres inwestycji, która została zrealizowana w roku 2005 to ok. 250 tys. zł . 

 We wcześniejszym okresie w roku 2004 został wykonany projekt techniczny oraz niezbędne podejście do punktów monitorujących. Inwestycja została sfinansowana w dużym stopniu ze środków funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii ponieważ cele uzyskane w wyniku realizacji tej inwestycji w dużym stopniu są tożsame z celami działania tych programów. Uzyskaliśmy również pokrycie części kosztów od instytucji bankowych prowadzone są ostateczne rozmowy z instytucjami ubezpieczeniowymi natomiast pozostałą część kosztów pokryliśmy z budżetu samorządu. 

W bieżącym roku zamierzmy przystąpić do konkursu bezpieczna gmina i liczymy na to że działania podejmowane od kilku lat przez samorząd wolsztyński jak i inne instytucje pozwolą nam na uzyskanie dobrej oceny tych rozwiązań a niewykluczone również jest uzyskanie nagrody finansowej, którą zapewne przeznaczymy na dalsze działania związane z bezpieczeństwem publicznym.

Burmistrz Wolsztyna
Andrzej Rogozinski

.
w w w . w o l s z t y n . p l